ارتباطات

اتیکت دقیقا چیست؟

اتیکت دقیقا چیست؟

نزاکت یا آداب معاشرت معادل کلمه اِتیکت (Etiquette) فرانسوی است که در آغاز به معنی «بلیط کوچک» بوده است. در فرانسه، به مردمانی که می‌خواستند در یک مراسم یا مجامع عمومی شرکت کنند، بلیط های کوچکی می‌دادند؛ و در روی هر بلیط دستورهایی وجود داشت که دارنده بلیط می‌بایست در هنگام برگزاری مراسم آن‌گونه رفتار کند. پس اتیکت یعنی:

 «راه درست معاشرت کردن با دیگران»

اتیکت نوعی از ادب است، ادب مدرن؛ اما ادبی که مفهومش خیلی گسترده‌تر از سلام کردن یا به کار بردن کلمه «شما» به‌جای «تو» است. اتیکت مصداق‌های جدید قوانین قدیمی ادب و اخلاق است. رفتارهای ما از سه فیلتر می‌گذرد اول مذهب و اخلاق دوم عرف و سنت و سوم قانون.

وقتی شما به فقیری کمک می‌کنید ریشه این رفتارتان مذهب و اخلاق است، وقتی از چراغ‌قرمز عبور نمی‌کنید ریشه رفتارتان قانون است،

اما واقعیت گاهی نکاتی وجود دارد که شاید در مذهب و قانون و عرف نگنجد یا حداقل ما نتوانیم آن را به‌راحتی از مذهب و قانون و عرف استخراج‌کنیم اینجاست که اتیکت به کمک ما می‌آید.

قوانین ادب، ساده، کلی و اندک‌اند؛ اما مصادیق ادب بسیار زیادند با پیچیدگی‌های تکنولوژیک و روابط گسترده در دنیای امروز و باوجود اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و غیره، تشخیص مصادیق ادب برایمان گاهی سخت می‌شود و ما عملاً نمی‌دانیم که آیا رفتارمان در این فضاهای جدید مؤدبانه است یا خیر؟

 

اتیکت فقط این نیست که در حضور مدیرعاملمان یا یک شخص ثروتمند یا مقام بالا متشخص رفتار کنیم اتیکت یعنی دیگران را ببینیم و برای آن‌ها سهمی قائل باشیم.

اتیکت یعنی همراه و همکار خوبی برای دیگران باشیم. اتیکت یعنی وقتی من در کنار شما هستم به شما احساس و حال خوب بدهم یا اینکه وقتی در کنار شما هستم بودن من را به نبودنم ترجیح بدهید و دوست داشته باشید که من در فضای شما باشم.

اتیکت یعنی من از موقعیتی که باعث شرمساری شما می‌شود جلوگیری کنم مثلاً اگر چیزی به‌صورت یا لباس شما چسبیده و باعث شرمساری‌تان می‌شود، شما را مؤدبانه از وجود آن آگاه کنم.

اتیکت یعنی درک دیگران به معنای واقعی کلمه. اتیکت مجموعه تشریفاتی است که اگر رعایت شود حضور و بودنمان نه‌تنها دردسری برای کسی نخواهد داشت بلکه حال خوب و خوشی به آن‌ها خواهد داد. البته قطعاً نتیجه این کار حال خوب خودمان است.

همه‌ی ما از قدیم می‌دانیم که سرزده و بدون اطلاع قبلی نباید به مهمانی برویم و بدون اجازه صاحب‌خانه نباید مهمان اضافی با خود ببریم، ما این موضوع را می‌دانیم، آن را بارها در جامعه دیده‌ایم و برایمان عادت شده و رعایت می‌کنیم اما باوجوداین شاید ندانیم که «Add» کردن دیگران در گروه‌های شبکه‌های اجتماعی نیز اجازه می‌خواهد.

ما مصادیق جدید ادب را نمی‌دانیم و تشخیص آن برایمان دشوار است اینجاست که فرشته‌ی مهربان علم اتیکت به کمک ما می‌آید.

اتیکت شبیه بسته‌بندی شکلات است اگر بهترین شکلات دنیا با بهترین طعم و مزه و مرغوب‌ترین مواد اولیه اما بدون بسته‌بندی مناسب ارائه شود جزو اجناس فله‌ای و فاقد مشخصات خواهد بود که هرگز خریداری‌نشده و در ویترین مغازه باقی خواهد ماند.

اتیکت آن ۱% لعنتی است که ندانستنش باعث می‌شود تمام تلاش‌های ۹۹% ای ما قربانی آن ۱% شود. اگر اتیکت ندانیم گاهی فقط با یک رفتار نامتعارف در جلسه‌ی مصاحبه‌ی کاری آن شغل را از دست می‌دهیم یا گاهی با یک رفتار نادرست ارتقای شغلی و موقعیت بهتر را از دست خواهیم داد.

«آلن ولفرست» یکي از کارشناسان اتیکت تعریف می‌کند که مدیر فروش یک شرکت بزرگ موقعی که سر میز شام با حضور طرف قرارداد، دست‌به‌کاری زد که مرسوم نبود، یعنی چاقوی سسي خود را لیس زد. این لیسیدن، برای او سی میلیون دلار تمام شد. طرف قرارداد، از عمل وی آزرده شده بود و قرارداد را با مدیری که آداب‌دان نبود، لغو کرد.

 

دوشنبه ۴/۲/۱۳۹۶ عید مبعث مبارک.

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *