جیم ران

گلچینی از کتاب ۵ قانون پول جیم ران

چکیده کتاب: «پنج قانون پول که باید بدانید و چند یادداشت دیگر» از جیم ران

ناشر: مجله پنجره خلاقیت (انتشارات نگاه نوین)

مترجم: خانم شادی حسن پور (۱۳۶۹) ایشان بهترین مترجمی است که من میشناسم.

ویراستار: حسین یاغچی (دوست خوبم  و سردبیر خوش ذوق مجله خلاقیت)

جیم ران فقید پیشروترین معلم موفقیت و تحول شخصی است.
وی آموزگار بسیاری از بزرگان چون تونی رابینز،دارن هاردی،جک کنفیلد و برایان تریسی بوده است.به وی لقب فیلسوف موفقیت داده اند.

در این نوشتار قصد دارم چکیده ای از این کتاب زیبا را تقدیم کنم:

معنای زندگی در حقوق آخر ماه خلاصه نمی شود.

معنای زندگی در داشتن مرسدس بنز نیست

معنای زندگی فقط این است: خوب زندگی کنید.

ما همیشه باید از خودمان بپرسیم زندگی خوب برای من چه معنایی دارد.

من فهرست کوتاهی در این زمینه دارم:

۱-کارایی و مفید بودن

اگر فرد موثر و مفیدی نباشید شاد نخواهید بود.دست به کار شوید و ببینید چه کاری از شما بر می آید.

۲-دوستان خوب

احتمالا دوستی بزرگترین سیستم پشتیبان و قابل اتکا در دنیاست.

۳-فرهنگ شما

زبان،موسیقی،آیین ها،سنت ها و پوشش ها همه شان چنان مهم اند که شما باید زنده نگهشان دارید.

۴-معنویت

معنویت چیزی است که ما را نسبت به بقیه موجودات این عالم متمایز می کند.

۵-هیچ چیز را از دست ندهید.

هرکاری که امکانش هست انجام بدهید،برای هرچیزی که می توانید بلیت بخرید،بروید و همه چیز را ببینید و هر چیزی را که می توانید تجربه کنید.زندگی سرزنده ای را بگذرانید،اگر خوب زندگی کنید آثارش در چهره تان پدیدار می شود،ردی از آن در صدایتان هم شنیده می شود.اگر خوب زندگی کنید چیزی منحصر به فرد و جادویی در وجودتان پدید می آید.

۶-خانواده و اطرافیان تان

روی آنها سرمایه گذاری کنید تا برای تان مایه بگذارند.الهام بخش شان شوید تا الهام بخش شما شوند.اگر پدری از خانواده بیرون برود و تمام روز یادش باشد که فرزندش قبل از بیرون آمدنش او را بوسیده است احساس قدرتمندی خواهد داشت.هیچ چیز با ارزش تر از عشق نیست.

 

۴ چیزی که می توانید از فرزندتان یاد بگیرید

۱-کنجکاوی

کودکان میلیون ها سوال می پرسند،شما را عاصی می کنند،شما را به ستوه می آورند،وقتی به سوالاتشان پاسخ بدهید هنوز کار تمام نشده آنها با میلیون ها سوال دیگر بر می گردند.کودکان از کنجکاوی شان برای یادگیری استفاده می کنند.کنجکاوی به آنها کمک می کند تا کسب کنند.یاد بگیرند و رشد کنند.

۲-هیجان

یاد بگیرید مثل یک کودک هیجان زده شوید،هیچ چیز به اندازه هیجان کودکانه در خودش جادو ندارد.آنقدر هیجان زده باشید که شب ها خوابتان نبرد.بی تاب باشید که صبح بیدار شوید.در حال انفجار ایده باشید.اگر کسی گفت خب من یک مقدار بزرگتر از این هستم که اسیر هیجان بچگانه شوم شما برای این جور آدم ها باید گریه کنید.اگر برای هیجان خیلی پیر هستید شما برای همه چیز پیر هستید نه فقط برای هیجان.با این آدم های پیر کاری نداشته باشید.

۳-ایمان

بچه ها فکر می کنند شما می توانید هر چیزی را به دست آورید.بزرگتر ها به همه چیز مشکوک هستند.برخی از آنها در حد افراط بدبین هستند.معلم بزرگی می گفت: تا وقتی مثل بچه ها نشوی شانس هایت بسیار ضعیف هستند.

۴-اعتماد

اعتماد یک ویژگی کودکانه است ولی ارزش بزرگی دارد.

کنجکاوی،هیجان،ایمان و اعتماد این ترکیبی قدرتمند است برای بازگرداندن ما به یک زندگی واقعی.

این ماموریت ماست که دنیا را بهتر از آنچه به آن آمده ایم ترک کنیم.

ما وقت زیادی نداریم،زندگی کوتاه است.باید از خود میراثی ماندگار به جا بگذاریم.

خیلی ها برایمان میراثی برجای گذاشته اند(پدران،مادران،مربیان،همسایگان،انسانهای بزرگ و …)هزاران نفر زن و مرد جوری زندگی کرده اند که امروز زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است و فهرست آنها همچنان ادامه دارد.

می خواهم شما را به چالش بکشم تا عمیقا در مورد حوزه های اصلی زندگی تان فکر کنید.در جه حوزه ای می خواهید میراثی ماندگار بر جای بگذارید.

ما هر کاری کنیم خوب یا بد، روی دنیا و دیگران اثری بر جای دارد.انتخاب با شماست که خوبی بیافرینید یا سور و سات شیطان را فراهم کنید.

من به شدت بر این باورم بخشی از آنچه ما را به فردی خوب و محترم تبدیل می کند این است که بخش بنیادین زندگی مان را بر این هدف قرار دهیم: باقی گذاشتن میراث.

این هدف می تواند نیروی سقوط دهنده خودخواهی را که در همه ما وجود دارد در هم بشکند.وقتی تلاش می کنیم که میراثی باقی بگذاریم همراه با از خودگذشتگی عمل می کنیم.یعنی به صورتی که می تواند برای همه منفعت داشته باشد.میراث چیزی است که زندگی را برای افرادی که بعد از ما می آیند بهتر می کند.این میراث در کمک به دیگران مفهوم پیدا می کند.این میراث آن نوع از زندگی است که سال ها بخشندگی در آن است.

 

جیم ران

 

 

یاد بگیرید برای هر چه که دارید شکرگذار باشید،آن هم در حالی که در پی رسیدن به چیزهایی هستید که آرزویشان را دارید.سالها زندگی و گذراندن تجربه های مختلف مرا به جایگاهی رسانده است که امروز ایستاده ام ولی شکرگذاری بود که درهای فرصت و نعمت را به رویم باز کرد.شکرگذاری یک شروع است بعد از آن باید برکت دادن به دیگران را شروع کنید.

موفقیت همان انجام مشهودات و بدیهیات است.ولی بعضی وقت ها به کسی احتیاج داریم که به ما یادآوری کند.زندگی فقط گذر زمان نیست،زندگی مجموعه ای از تجربیات است و اضافه شدن روز به روز این تجربیات.

بهترین جمله ای که مربی ام به من هدیه داد این بود: آقای ران اگر تغییر کنی،همه چیز برایت تغییر می کند. باور من این است که از بین تمام چیزهایی که می توانند روی آینده تان تاثیر داشته باشند، رشد شخصی مهم ترین آنهاست.ما می توانیم از رشد فروش،رشد سود و رشد سرمایه صحبت کنیم ولی شاید هیچ کدام از آنها بدون رشد شخصی اتفاق نیفتد.این کلیدی است که همه درها را باز می کند.

در واقع می خواهم این جمله خیلی مهم را حفظ کنید.کلید اصلی آینده بهتر خودتان هستید.می خواهم تکرارش کنم: کلید اصلی آینده بهتر خودتان هستید.

این مهم ترین نکته ای است که باید یادتان باشد.از فرد بزرگی سوال می کنند: چگونه متوسط درآمدمان را بالا ببریم؟ پاسخ ایشان این بود: خیلی ساده.یک فرد بالاتر از متوسط باشید.روی خودتان کار کنید.لبخندی بالاتر از سطح متوسط بزنید،هیجانی بالاتر از سطح متوسط داشته باشید.فداکاری تان بالاتر از سطح متوسط باشد.علاقه ای بالاتر از سطح متوسط را به افراد بروز بدهید.برای بیش تر داشتن بیش تر بشوید.روی خودتان بیش تر و سخت تر از شغلتان کار کنید.جادو درون شماست.تفاوت واقعی شما هستید.عجب طرز فکر محشری.

۳ میراث جالبی که می توانید باقی بگذارید:

۱-دفتر خاطرات
به حافظه تان اکتفا نکنید،ایده ها،روزمره ها و یادداشت هایتان را در دفتر خاطرات ثبت کنید.نوشتن خاطرات خیلی مهم است.خاطره نویسی یکی از بزرگترین نشانه های دانش اندوزی شماست.عکس گرفتن کار نسبتا راحتی است،خرید یک کتاب از کتابفروشی هم ساده است،ولی دانشجوی زندگی خود،آینده خود و سرنوشت خود بودن کار چالش انگیزی است.
۲-عکس هایتان
زیاد عکس بگیرید،لحظات زندگی تان را ثبت کنید.در ثبت اتفاقات زندگی تان تعلل نکنید.مگر چقدر طول می کشد که عکس بگیرید.چند صدم ثانیه.پس از عکاسی غافل نشوید.وقتی از این دنیا بروید خاطرات تان زنده خواهند ماند.
۳-کتابخانه تان
کتاب هایتان باعث شده تا فلسفه ای داشته باشید،تا به موفقیت برسید،کتاب هایتان یکی از بهترین هدایایی است که می توانید از خود بر جای بگذارید.

 

۶ دشمن احساسی ذهنی شما عبارت است از:

ترس،بی تفاوتی،قاطعیت نداشتن،شک،نگرانی،خجالت

(برای توضیحات هر کدام از این ۶ آیتم به کتاب مراجعه کنید.)
بدترین نوع خودخواهی، خودخواهی ناشی از جهل و ناآگاهی است.این غیرقابل تحمل است.اگر کسی باهوش و خودخواه باشد،به نوعی می شود تحملش کرد،ولی اگر کسی جاهل و خودخواه باشد،غیر قابل تحمل خواهد بود.

اگر در ۹۰ روز گذشته به خودمان زحمت خواندن یک کتاب را نداده باشیم.به نظر نمی رسد این بی نظمی تاثیر سریعی روی زندگیمان داشته باشد و به خاطر آن که هیچ اتفاق خاصی در این ۹۰ روز برایمان نیفتاده است،این اشتباه را در ۹۰ روز آینده و روز های بعدش نیز تکرار می کنیم.چرا؟ چون مهم به نظر نمی رسد.ولی خطر بزرگی در اینجا وجود دارد.بدتر از کتاب نخواندن این است که حتی متوجه اهمیت آن هم نشویم.بالاخره روزی می رسد که تاوان انتخاب های اشتباه مان را بدهیم.انتخاب هایی که زمانی مهم به نظر نمی رسیدند.

پول همه چیز نیست ولی جایگاهش همان بالاست،درست کنار اکسیژن.

روزی به مربی ام گفتم: اگر پول بیشتری داشتم،می توانستم برنامه بهتری بچینم.جواب داد: «نه به نظرم اگر برنامه بهتری داشته باشی،می توانی پول بیشتری به دست آوری.» یادت باشد که مقدار مهم نیست.برنامه مالی ات مهم است.به قول آن ضرب المثل قدیمی: اگر برنامه ریزی نداشته باشید در واقع برای شکست،برنامه ریزی کرده اید.

ارادتمند-حسین شیرمحمدی

۱۴/۱۱/۹۶ ساعت ۱۷:۲۰

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *